הנה כמה דברים שידעתם ואולי לא, שעושים את העבודה באינדיזיין לקלה ונוחה יותר, כי בינינו, מי אוהב לעבוד קשה?

מה כל פעם לקבוע את זה מחדש?

נכון שנמאס לכם ליצור מסמך חדש כל הזמן ולשנות את ההגדרות כמו שפה, צבעים, גודל גופן, סוג גופן, וכו'… כל פעם מחדש?

אז יש פתרון! לפני שאתם יוצרים מסמך, פשוט לאחר העלאת התוכנה והופעת החלון המקדים (או שלא אם ביטלתם אותו) קבעו את ההגדרות שאתם אוהבים, למשל אני אוהב שהצבע הראשי הוא שחור ללא קו מסגרת מסביב, אני לרוב משתמש בפונט Tahoma  כפונט התחלתי, בגודל 12 פוינטים, ואני אוהב שהצבעים בחלון ה swatches שלי יהיו שונים ממה שמציעה התכונה אה וכן, אני בד"כ כותב מסמכים וחוברות בעברית. אז אני משנה את כל ההגדרות מראש ועכשיו כל פעם שאפתח מסמך חדש, ההגדרות יישמרו לי ולא אצטרך לבזבז זמן נוסף על זה.

 

מסך הפתיחה של אינדיזיין, כאן תקבעו את ההגדרות המועדפות שלכם


למה ה text wrap משפיע לי על כל הטקסטים?

אם אנחנו רוצים שתיבת טקסט מסויימת תכנס בתוך אזור טקסט אחר ותשפיע עליו, אנחנו נשתשמש בחלונית ה TEXT WRAP אבל מהר מאוד נגלה שכל טקסט אחר שנרצה למקם ליד, יושפע גם הוא מתכונות התיבה שלנו, ניתן לפתור את הבעיה כך:

בהגדרות התוכנה (CTRL+K) editpreferences נלחץ על composition ושם נסמן את Text Wrap Only Affects Text Beneath.

ועכשיו להסבר – כדי שהתיבה עם תכונות ה TEXT WRAP תוכל להשפיע על טקסט אחר, נצטרך למקם אותה מעל אותו טקסט, או במילים אחרות, עיטוף הטקסט משפיע רק על טקסטים שממוקמים מתחתיו.

 

ככה תוכלו לשלוט על עיטוף הטקסט בצורה הטובה ביותר

 

 סגנונות

אין יותר קל מלעבוד עם סגנונות, אולי זה קצת עבודה מקדימה, אבל זה משתלם אחר כך כאשר הלקוח פתאום רוצה שכל הטקסטים המצוטטים למשל יהיו בצבע אדום בגודל 15 פוינטים ובפונט אחר, אז מה, נעבוד פסקה פסקה ונשנה הכל? לא! פשוט נקדים בתחילת העבודה עם המסמך ונעשה כך:

נעצב את הפסקה הראשונה כמו שאנחנו רוצים שתראה, ניתן לה את כל ההגדרות הרצויות ואז נגדיר סגנון פסקה, F11 או windowtype & tablesparagraph styles וסגנון תו, SHIFT+F11 או windowtype & tablescharacter styles. ניתן שם ברור, במקרה הזה "ציטוט"

עכשיו כשיש לנו סגנון פסקה ותו באותו השם, נוכל להחיל אותו על כל הציטוטים במסמך.

אם יבקשו מאיתנו לשנות מאפיינים בעיצוב הציטוטים שלנו, כל שעלינו לעשות הוא ללחוץ לחיצה כפולה על הסגנון הרצוי ולשנות את העיצוב או פשוט לשנות את העיצוב כבר על אחד הציטוטים עצמו ואז בחלון הסגנונות ללחוץ על Redefine Style, כך הסגנון יתעדכן אוטומטי.

דוגמאות לסגנונות

יש לי יותר מדי בלאגן במסך

אתם עובדים ועובדים ועובדים, שמים טקסט על אוביקט ולהפך, מכניסים את זה ואת ההוא, ופתאום כל מה שאנחנו רואים זה את קווי המתאר של האוביקטים ואת כל המסגרות הצבעוניות האלה, זה עושה בלאגן בעיניים לפעמים יותר ממה שזה עוזר, איך אפשר לראות את המסמך ללא כל ה"לכלוכים"? פשוט מאוד! נלחץ W במקלדת ונוכל לזפזפ בין תצוגה כזו לאחרת.
אפשר גם לראות תצוגות אחרות של בלידים וכו'.. בחלון view/screen mode.

 

פשוט W

 

כמה אופציות?! צבע רקע/צבע קו/צבע טקסט/צבע קו הטקסט

בואו נעשה סדר, באינדיזיין יש לנו אפשרויות לצבוע את האובייקטים עצמם, את הקו שלהם, את צבע הטקסט ואף צבע הקו שלו.

במקום ללכת כל פעם לתפריט ה swatches ולהחליף בין המצבים, נשתשמש בקיצורים הבאים:

להחליף בין צבע מילוי לצבע קו X. ולהחליף בין צבע אוביקט לבין צבע טקסט בעזרת J במקלדת.

 

X ו-J

 

כל פעם שאני מקטין תיבות טקסט הטקסט נעלם לי ומופיעים לי פלוסים אדומים כאלה.

כאשר אנחנו מקטינים תיבת טקסט אנחנו בעצם מקטינים את התיבה בלבד ולא את התוכן, כדי להקטין גם את התוכן נשתמש בכל ה transform או E במקלדת.
(אל תשכחו להשתמש ב shift כדי לשמור על פרופורציה תוך כדי הקטנה/הגדלה של התיבה).
כך בעצם נקטין את התיבה ואת הטקסט יחד, אך חשוב לשים לב שככה גודל הטקסט משתנה למספרים לא שלמים, אז תמיד כדאי לבדוק שוב את המידה שקיבלנו בעזרת חלונית הטקסט.

 

שימוש בכלי ה transform

 

עכשיו גם התמונות לא מתאימות למסגרות שהכנתי להן.

אז כמו שהסברתי קודם יש את כלי ה transform או E במקלדת.
(אל תשכחו להשתמש ב shift כדי לשמור על פרופורציה תוך כדי הקטנה/הגדלה של התיבה).
כך בעצם נקטין את התיבה ואת האוביקט יחד.
עוד דבר שאפשר לעשות הוא התאמות, אם הכנסו תמונה לתוך מסגרת קיימת והתמונה חתוכה, נוכל ללחוץ בכפתור הימני על התמונה ולבחור בתפריט שנפתח את fitting.

2 אופציות חביבות עליי הן:

  1. Fit content proportionally alt+ctrl+shift+E
   התאמת התוכן בפרופורציה למסגרת (מה שנכנס נכנס).
  2. Fill content proportionally alt+ctrl+shift+C
   מילוי המסגרת במקסימום תוכן ובפרופורציה (חותך מהתוכן העיקר למלא את כל המסגרת).

 

האלפקה נראית טוב יותר עכשיו?

 

כמה אנטרים אני צריך לעשות כדי לעבור לטור השני?!

אין צורך בהרבה אנטרים, אם סיימנו פסקה ואנחנו רוצים שהפסקה הבאה תופיע בטור מקביל אחר, כל שעלינו לעשות הוא ללחוץ ב Enter הקטן ונעבור לטור הבא.

 

אין צורך להשתגע עם האנטרים

 

יש לי איזה 200 עמודים במסמך, איך אני ממספר אוטומטי?

מיספור אוטומטי הוא פשוט ביותר ומאוד נוח, כל שצריך לעשות הוא לבחור את דף המאסטר שלנו (על מאסטרים אסביר בפוסט אחר) ואז להכניס תיבת טקסט פשוטה היכן שנרצה למקם את המספור. נכניס תו מיוחד המזהה את העמוד הנוכחי בעזרת הקיצור ctrl + shift+ alt + N תוכלו לזכור את זה כך: N כמו Number. או בנתיב הארוך המלא: typeinsert special charactermarkerscurrent page numberץarkerscurrent page number/חין שנרצה למקם את המספור.

עכשיו תופיע לנו אות בהתאם לשם הקידומת של המאסטר הנוכחי. למשל A, מתוך A-MASTER.

 

N ל NUMBERS

 

איזה באסה בניתי את כל המסמך על A4  ואז גיליתי שצריך אותו ב A5 מה עושים?

כאן יש 2 אופציות:

 1. אופציה אחת היא אוטומטית אך התוצאה בה דורשת עבודה נוספת לטקסטים, כאשר נרצה להתאים את הגודל, תחילה נבחר את כל האוביקטים בכל העמוד ונקבץ אותם בעזרת ctrl+G או objectgroup. אח"כ ניגש ל layoutlayout adjustment ושם נסמן את enable.

כעת נבחר את האופציות שמתאימות למסמך שלנו, אם רוצים להתאים הכל נסמן את הכל חוץ מ ignore ruler guide alignments. אח"כ ניגש ל filedocument setup  או alt + ctrl + P. שם נבחר את הגודל הרצוי, עכשיו תוכלו לראות שהכל התאים את עצמו לגודל שנתנו מבלי שנצטרך להתאים ידנית. אבל יש בעיה! צריך להתאים את הטקסטים כיוון שהם יוצאים מהמסגרות שלהם, כלומר הפונט נשאר אותו דבר ובאותו גודל אבל המסגרות קטנו/גדלו.

 1. האופציה השניה הידנית, מועדפת עליי, והיא לסמן את כל האוביקטים ולהקטין לגודל הרצוי בעזרת SHIFT.

רגע איפה פה הטיפ?
אם תשימו לב כשתקטינו כך, כל הטקסטים שלכם יעלמו בתוך תיבת הטקסט מכיון שהפונט נשאר באותו גודל ואנחנו משנים רק את תיבת הטקסט, תחילה נקטין/נגדיל את משטח העבודה לגודל הרצוי בעזרת setup  או alt + ctrl + P. אח"כ נסמן את כל האוביקטים ונהפוך אותם לקבוצה ctrl+G או objectgroup. אח"כ נבחר את כלי ה transform  בקיצור מקש E במקלדת. ואז נשנה את הגודל בעזרת SHIFT.

 

לפני שתתעצבנו על הלקוח/ה

 

טיפ סיום!

אם נרצה להשתמש בבולטים שהם תמונה, או אוביקט כלשהו, או סתם להכניס תמונה לתוך רצף של טקסט כל מה שצריך לעשות הוא להעתיק/לגזור את האוביקט שבו נרצה להשתמש ואז להכניס אותו לתוך תיבת הטקסט, נלחץ בעכבר איפה שנרצה למקם, אחרי איזשהו תו ואז נדביק, זהו זה! עכשיו אינדיזיין יתייחס אליו כמו כך תו והוא יזוז עם רצף הטקסט.

איזה בולטים יפים הא?