עמוד הבית > בלוג > כללי > מילון מונחים - בניית אתרי אינטרנט
 
 
 
מילון מונחים1

מה זה HTML? למה חשובה ואלידציית קוד? ואיך קשורות עוגיות לכל הסיפור? בשביל כל השאלות הנ"ל ועוד אנחנו גאים להציג בפניכם את מילון המונחים המלא לעולם האינטרנט!

 

איגוד האינטרנט העולמי
או בשמו המוכר יותר, ה-W3C  הוא הארגון העוסק בתקינה של האינטרנט במטרה להוביל למימוש הפוטנציאל המלא שלו, באמצעות קביעת תקנים, נגישות וקווים מנחים. הארגון שם דגש נרחב על פיתוח טכנולוגיות, וקביעת תקנים ופיתוח טכנולוגי של הרשת. בין היתר פיתח הארגון את ה-CSS והHTML.

 

דומיין 
דומיין הוא למעשה כתובת אתר אינטרנט, הנבחר ע"י בעל האתר, ומשמש תחליף להקלדת כתובת IP.
לדוגמה: שם הדומיין bluedot מופיע אחרי התחילית www ובסיומת co.il שמאפיינת את סוג האתר והמדינה. (למשל co.il הוא שם דומיין לאתרים המייצגים חברה ומקורם בישראל). ישנן סיומות כלליות נוספות כמו org עבור ארגונים ו gov עבור ארגונים ממשלתיים.

 

URL
Uniform Resourch Locator – היא למעשה כתובת אתר אינטרנט ייחודית המוקצית עבור כל דף או מסמך באתר אינטרנט. זו למעשה הכתובת המופיעה בכל רגע נתון בשורת הכתובת בדפדפן.

 

IP Address
Internet Protocol Address – כתובת IP היא כתובת אשר מוגדרת לכל מחשב המחובר לאינטרנט. בנוסף לכל שרת אחסון ישנה כתובת IP אחת או יותר ולמעשה לכל אתר אינטרנט ישנה כתובת IP. ניתן לגשת אל האתר באמצעות הקלדת כתובת הIP שלו או באמצעות הדומיין.
רוצים לדעת מה כתובת הIP של המחשב שלך? לחצו כאן

 

התאמה לדפדפנים 
דרישה חשובה לחברה המפתחת של אתר האינטרנט. התאמה לדפדפנים היא האפשרות שהאתר יתמוך ויוצג בצורה אחידה וטובה בכל הדפדפנים (גוגל כרום, אינטרנט אקפלורר, מוזילה פיירפוקס ועוד).  אפשרות ההתאמה מתבצעת בדר"כ ע"י היצמדות לתקן ה-W3C כאשר המטרה הסופית היא אתר אינטרנט שנראה בצורה תקינה וזהה בכל הדפדפנים אליהם הוא הותאם.

 

ואלידציית קוד 
אישור הקוד של האתר עפ"י התקן של איגוד האינטרנט העולמי W3C – מומלץ לכל אתר, על מנת שיהיה תקין וניתן לצפייה בצורה הטובה ביותר ולמיקום בתוצאות גבוהות יותר במנועי החיפוש. לביצוע ואלידציית קוד, ניתן להשתמש בכלי W3C Validator. 

 

אפיון אתר 
אפיון אתר הוא אחד השלבים החשובים ביותר בדרך להתאמת אתר האינטרנט לציפיות שלכם והפיכתו למציאות. בשלב זה מוגדרים הצרכים והדרישות ביחד עם החברה לבניית האתר. בשלב זה מוחלט על מבנה האתר, התבניות והמודולים שלו. עוד על אפיון האתר במדריך השלם להקמת אתר אינטרנט מנצח

מערכת ניהול תוכן
תפקידה של מערכת ניהול תוכן (CMS) הוא לאפשר ניהול של תכני האתר בצורה דינמית ונוחה. מערכת ניהול התוכן מאפשרת ניהול אתר תוכן דינאמי ללא תלות במתכנת לעדכון התכנים ולמעשה מאפשרת שליטה קלה ונוחה בתכנים.

 

עוגיות
Cookies, הן קבצי טקסט שנשמרים במחשב הגולש ושומרים מידע על הפעילות ברשת. לדוגמה: אתרים שבהם ביקר, שמות משתמש, תכנים מועדפים ועוד. מטרת העוגיות היא לאפשר לאתרי האינטרנט לזכור את העדפות הגולש באתר ולזכור אותו בפעם הבאה שיגיע לאתר.

 

שרת אחסון
שרת אחסון הוא למעשה מחשב מרוחק המארח את קבצי האתר ומאפשר למחשבים אחרים לגשת אליו ולצפות בקבצים.
על שרת האחסון להיות מספיק חזק ויציב על מנת לאפשר גישה אל הקבצים (קבצי אתר האינטרנט) בכל זמן ומכל מקום בזמינות גבוהה ובמהירות גבוהה.
שרת האחסון יכול לארח בנוסף גם את תיבות הדוא"ל. הגישה לשרתים למנהלי האתר מתבצעת באמצעות FTP ואילו עבור הגולשים באמצעות הקלדת כתובת הדומיין של האתר.
מיקומם הפיזי של השרתים ישפיע על מהירות הגלישה. לדוגמה שרתים הממוקמים בישראל יספקו מהירות גלישה גבוהה לגולשים מישראל ואילו מהירות גלישה נמוכה לגולשים מארה"ב. 

 

SSL
Secure Sockets Layer – פרוטוקול המאפשר העברת מידע ברשת בצורה מוצפנת ומאובטחת. פרוטוקול SSL מבוסס על מפתח הצפנה ייחודי המותקן על השרת, ואשר רק באמצעותו ניתן לפענח את המידע המועבר. השימוש ב SSL נפוץ מאוד באתרי אינטרנט, בעיקר באתרים המאובטחים בפרוטוקול HTTPS, כגון אתרי בנק, קניות ואפילו פייסבוק.

 

שפות צד שרת
שפות צד שרת, כגון PHP ו-ASP, הן שפות אשר פועלות על השרת עוד בטרם מוצג דף האינטרנט לגולש. שפות צד השרת מבצעות את החיבור בין הHTML לבסיסי הנתונים ותוכן חיצוני נוסף ומציגות את התוצאה הסופית לקוד HTML שאותו הדפדפן יכול להציג לגולש.

 

שפות צד לקוח
שפות צד לקוח, כגון JavaScript ו-CSS, הן שפות אשר מבצעות עיבוד נתונים כבר בשלב הצגת דף האינטרנט לגולש. הן יודעות לקרוא מידע בזמן אמת ולבצע שינויים בדף, כמו פתיחת תפריטים, שינויים ויז'ואלים, ולידציה לטפסים ועוד.

 

FTP 
פרוטוקול, File Transfer Protocol, מאפשר העברת קבצים מהמחשב אל שרת מרוחק. באמצעות גישת FTP לשרת ניתן להעלות קבצים לשרת להתקין את אתר האינטרנט ועוד.
חשוב לשמור את פרטי הגישה לFTP בצורה מאובטחת וסודית. הגעה של פרטי הגישה לFTP לידיים הלא נכונות יכולה להוביל לפריצה, השחתה ואף מחיקה מלאה של אתר האינטרנט.

 

HTTP 
HyperText Transfer Protocol – הוא הפרוטוקול שמאפשר את העברת ותרגום של ה-HTML לרבות כל האובייקטים המוטמעים בתוכו.

 

HTML 
HTML או בשמה המלא HyperText Markup Language היא השפה הבסיסית ביותר לבניית אתרי אינטרנט. מדובר בשפת תגיות המאפשרת יצירת עמודי אינטרנט בסיסיים, עליהם ניתן להוסיף שפות נוספות כמו ASP.NET, PHP בצד השרת ו-CSS JavaScript ועוד בצד הלקוח.

 

CSS
Cascading Style Sheets (או בתרגום: גליונות סגנון מדורגים) היא השפה שלמעשה מעצבת את אתרי האינטרנט ולמעשה נלווית לכל עמוד HTML לצורך קביעת הגדרות עיצוב העמודים. CSS נוצרה במטרה להפריד בין תוכן ומבנה דפי האינטרנט לבין עיצובם.

 

ASP
ASP היא שפת צד-שרת מאת Microsoft.
ASP רצה על פלטפורמת IIS בשרתי Windows וכתובה באמצעות VBScript.
ASP כבר דיי מיושנת ולכן פיתחה Microsoft את שפת  ASP.NET המכילה תוספות ושיפורים רבים בפיתוח באינטרנט.

 

 ASP.NET
או בכתיבה המקוצרת: NET. היא הטכנולוגיה הבאה מבית מיקרוסופט לבניית שירותים ואפליקציות web בפלטפורמת Net Framework.
ASP.Net מאפשרת פיתוח מונחה אובייקטים בכל אחת מהשפות התואמות לפלטפורמה, כגון C#, Visual Basic ו-JScript
ASP.NET נוצרה כדי לשפר את הקשיים וההגבלות של שפת ה-ASP, כמו הפרדת ממשק ה-HTML מהלוגיקה העומדת מאחורי היישום עצמו, תמיכה בשפות תכנות רבות, וכמובן, מודל של תכנות מונחה עצמים והצורך בפחות קוד לצורך ביצוע אותן פקודות.

 

PHP
PHP היא שפת תכנות בצד השרת המבוססת על קוד פתוח. השפה נתמכית במרבית שרתי האחסון ויש לה קהילת מפתחים גדולה שמפתחת עבורה שיפורים ותוספים מעניינים. הפופולוריות של השפה גבוהה מאוד בפיתוח אתרי אינטרנט והיא ניתנת להורדה ושימוש בחינם.

 

ג'אווה סקריפט – JavaScript
JS – ג'אווה סקריפט היא שפת תכנות המאפשרת בין היתר פיתוח מותאם אישית לבדיקות ושינויים דינאמיים באתר. לדוגמה: ביצוע בדיקות על טפסים, שימוש בטכנולוגיית AJAX ועוד.

 

 AJAX
המונח אג'קס, או בשמו המלא Asynchronous JavaScript And XML, מדבר על טכנולוגיה ליצירת תקשורת בין המשתמש לשרת ללא צורך בטעינת הדף מחדש, מה שחוסך המון זמן בטעינה של תכנים והופך את הגלישה להרבה יותר חכמה ומהירה. קיימות ספריות שונות המבוססות על עיקרון זה, ביניהן jQuery ו-Protoype.

 

Data Base
נקראים גם בסיסי נתונים או מסדי נתונים. מרבית אתרי האינטרנט הדינמיים משתמשים בבסיסי הנתונים לשמירה של המידע והצגתו באתר האינטרנט.  בסיסי הנתונים מאפשרים שמירה של מידע שמעודכן ממערכת ניהול התוכן של האתר ומשיכה שלו בזמן טעינת הדפים. על ידי שימוש בבסיסי נתונים ניתן לייצר דפי אינטרנט דינאמיים המשתנים באופן קבוע.
בסיסי הנתונים בנויים במבנה טבלאי (בדומה לאקסל), ולרוב מכילים קשרים בין טבלאות שונות למשיכת מידע רב. 

 

MS-SQL
תוכנת מסדי נתונים של חברת Microsoft. משמשת בעיקר לאתרים שפותחו בשפת שרת ASP או ASP.NET. השימוש בMS-SQL ניתן בתשלום.

 

MySQL
MySQL היא פלטפורמת מסדי נתונים הנמצאת בשימוש בעיקר באתרים הכתובים בשפת שרת PHP. היא תומכת בשרתי Windows ולינוקס, וניתנת להתקנה בחינם. 
 

 

XML 
eXtensible Markup Language – תקן להצגת נתונים באמצעות תגיות (Markup Language). באמצעות XML ניתן לייצר הפרדה בין התוכן והעיצוב ולמעשה לאפשר לייבא את התוכן בלבד ולהטמיע אותו בתבניות עיצוב שונות. 

 

RSS
Rich Site Summary או Real Simple Syndication - מערכת פרסום סינדיקציית תכנים באינטרנט. מערכת זו מאפשרת לגולש למשוך את תכני האתר באופן חופשי ובצורה פשוטה ומהירה באמצעות תוכנות המיודעות לקריאת RSS למעשה ללא צורך להיכנס לאתר לבדיקת עדכונים.
אופן משיכת המידע נעשה לרוב בפורמט של כותרות ותקצירים ועל מנת לקרוא את הדף המלא, יש צורך להיכנס לאתר. 

 

רזולוציית מסך
אתרים רבים מוצגים באופן שונה, מאחר שגולשים רבים משתמשים במסכים בגדלים שונים. רזולוציית מסך היא למעשה ההגדרה של כמות הפיקסלים לרוחב ולגובה שישנם במסך ולכן נדרשת התאמה של אתרי אינטרנט לרזולוציות רבות. בשנים האחרונות, הפכו מסכי הLCD והLED לנפוצים ורזולוצייה ברוחב של 1280 פיקסלים הפכה נפוצה. אך עדיין ישנם גולשים המשתמשים במסכים ברזולוציות קטנות יותר.

פוטושופ
תוכנת פוטושופ הינה התוכנה הפופולרית ביותר לעיבוד תמונה. נמצאת בשימוש רב בקרב צלמים לצורך עיבודי תמונה וליטושים. עם השנים הפכה התוכנה לתוכנה הפופולרית ביותר גם לעיצוב אתרי אינטרנט.

פלאש
פלאש היא תוכנה המאפשרת יצירת סרטוני אנימצייה ויישומים אינטראקטיבים. השימוש העיקרי בפלאש ברשת הוא בהפקת באנרים ודפי נחיתה לפרסום. אך נעשה בה שימוש נרחב גם בעולם האנימצייה הדו-מימדית. התוכנה פותחה על ידי חברת Macromedia במקור, שבהמשך נקנתה על ידי חברת Adobe. פלאש מאפשרת גם לתכנת באמצעות שפת הפיתוח שפותחה במיוחד עבורה, ActionScript.

 

 

 ActionScript
שפת התכנות של פלאש מאפשרת לשלב קוד ופיתוח בקטעי אנימצייה ויישומים ולייצר יישומים אינטראקטיביים לWeb.
Action Script 3.0, הגרסה האחרונה, נכתבה מחדש למעשה והיא שפה מונחית אובייקטים כמו שפות מתקדמות אחרות.
באמצעות Action Script ניתן לפתח יישומי מחשב ואף אפליקציות לAndorid ו iOs ישירות מתוכנת הפלאש. 

 

באנר 
באנר הוא סרטון אנימציה או תמונה המשמש לצורכי פרסום אתרי אינטרנט ומוביל לאתר האינטרנט או דף הנחיתה המציגים מידע על הקמפיין שאותו הוא מקדם. באנרים נפוצים מאוד בפעולות של שיווק דיגיטלי באתרים מובילים בעלי טראפיק גבוה.

 

דף נחיתה
כשמו כן הוא, מדובר על דף אינטרנט שגולשים "נוחתים" אליו מיד לאחר שהקליקו על הבאנר או המודעה. שימוש בעמודי נחיתה נפוץ מאוד בשילוב עם קמפיין פרסום PPC במנועי החיפוש או פרסום באנרים באתרים אינטרנט, ובדר"כ מעלה את אפקטיביות ההמרה של קהל היעד הפוטנציאלי לפנייה.

 

תוצאות חיפוש אורגניות
תוצאות החיפוש האורגני, הן התוצאות שמנוע החיפוש מציג באופן טבעי, ללא התוצאות הממומנות. מיקום גבוה בתוצאות בחיפוש האורגניותמעיד על קידום אתר הרמה איכותי וברמה גבוהה. תוצאות החיפוש נקבעות על פי האלגוריתם שקבע מנוע החיפוש למיון וסינון תוצאות חיפוש. לתוצאות האורגניות חשיבות רבה, מפני שמי שמופיע בעמוד הראשון במקום הראשון נחשב לאתר המוביל והטוב ביותר עבור מילות המפתח שהוקלדו (שוב, עפ"י האלגוריתם של מנוע החיפוש). קידום אורגני מהווה בסיס חשוב לשיווק האתר והכנסת טראפיק אליו. שימו לב! תוצאות אלה אינן קשורות לתוצאות אשר מקודמות במנוע החיפוש באמצעות תשלום של בעלי האתרים. 

 

גוגל AdWords 
גוגל AdWords הינו שירות המעניק למפרסמים את האפשרות לקדם מוצר, שירות או אתר שלהם ע"י מודעות. מודעות הפרסום ממוקמות באזור הקישורים הממומנים בתוצאות החיפוש של גוגל, אזור הנמצא לפני תוצאות החיפוש האורגניות, עבור מילות מפתח שנקבעו על-ידי המפרסם. כל קליק על מודעה ("קישור ממומן") גורר תשלום מחשבון המפרסם לגוגל עד מיצוי התקציב היומי המוגדר ע"י המפרסם.

 

גוגל AdSense 
גוגל AdSense הוא שירות שמאפשר לבעלי אתרים להציג באנרים ומודעות של גוגל באתר תמורת תשלום. התשלום מתבצע עבור כל הקלקה של הגולשים באתר על הבאנר או המודעה. השירות מאפשר הפצה של הבאנרים והמודעות של גוגל גם מחוץ למנועי החיפוש בהתאם לתחומי עניין שהמפרסמים בוחרים ומאפשר גם לבעלי האתרים להרוויח כסף מפרסום מבלי להשיג את המפרסמים באופן ישיר.

 

גוגל Analytics 
גוגל Analytics הוא כלי חובה לבעלי אתרים. הכלי אוסף מידע על הגלישה באתר ומאפשר  בצע מעקב אחרי כמות ומקור הכניסות לאתר ופילוח הנתונים עד לרמת סוגי הדפדפנים, מדינות, דפים פופולריים ואפילו מאפשר לבעלי האתר לדעת מה הדף שממנו הגולשים נוטשים את האתר.

 

SEO – אופטימיזציה למנועי חיפוש
SEO ראשי תיבות לSearch engine optimization - אופטימיזציה למנועי חיפוש – זה השם שניתן לפעולות שמבצעים מקדמי האתרים ע"מ לשפר את המיקום של אתר האינטרנט במנועי החיפוש, ובהתאם את ביצועי האתר. הדרך הנפוצה ביותר לכך היא באמצעות הזנת מילות מפתח רלוונטיות, כותרות מתאימות ותיאורי עמודים ממוקדים, בנוסף ליצירת קישורים פנימיים בין עמודי האתר והטמעת לינקים חיצוניים מאתרים המדורגים בציונים גבוהים.

 

SEM – שיווק במנועי חיפוש
Search engine marketing - שיווק במנועי חיפוש. שיטת השיווק הזו כוללת עבודת קידום אתרים (SEO) וקניית מודעות ממומנות (PPC). 
בין היתר ניתן לבצע פעילויות בפורומים, קבוצות דיון ועוד והכל במטרה להעלות את השיווק במנועי חיפוש. 

 
 
 
 
ואם בא לכם לדבר על זה:
 
 
 

 
 • בלוג
   

   
 • צרו קשר

  רוצים לשמוע עוד? להתייעץ? לברר? להצטרף?
  נשמח לענות על כל שאלה!
  בטלפון 03-5594746 ובתיבת צרו קשר זו:

   אני מעוניינ/ת לקבל דיוור במייל

   
 • בלודוט בפייסבוק

  בלודוט ניוזלטר

  הירשמו לניוזלטר שלנו והישארו מחוברים לדברים החמים ברשת ולהטבות ייחודיות.
   
  אנחנו מבטיחים לשלוח רק כשיש משהו סופר מעניין ומגניב לשתף!  אני מאשר/ת קבלת דיוור